Zakup fajerwerków tylko przez dorosłych

Fajerwerki i cała pirotechnika jest kwestią bardzo niebezpieczną. Aby były efektownie należy skorzystać z iskry, która daje ogień. Na każdym opakowaniu napisane jest, aby nie dawać niebezpiecznych sprzętów w ręce dzieci. Niestety niektórzy rodzice nie rozumieją tego i  pozwalają bawić się dzieciom pirotechnikom, co czasem kończy się bardzo źle.

Fajerwerki tak, ale pod nadzorem

fajerwerkiTeraz, szczególnie przed świętami Bożego Narodzenia a także Nowym Rokiem na ulicach, w supermarketach i różnych halach handlowych można zobaczyć mnożące się stoiska, gdzie można kupić fajerwerki. Obserwując je można zauważyć, że są osoby wydające ogromne sumy pieniędzy na pirotechnikę. Niejednokrotnie rachunek przekracza sto pięćdziesiąt złotych. Dla jednych jest to niewiele, bowiem patrzą na to jak na jeden dzień w roku, gdzie mogą zaszaleć i pobawić się w taki sposób. Jednak sprzedawcy pirotechnicznych gadżetów muszą mocno zwracać uwagę na to komu sprzedają. Zweryfikowanie wieku osoby kupującej jest obowiązkiem osoby obsługującej stoisko. W razie wątpliwości ma ona nie tyle prawo co obowiązek sprawdzić wiek nabywcy. Do tego przeważnie służy pokazanie dokumentu tożsamości. Na stoiskach, gdzie można zakupić fajerwerki nie ma możliwości poprosić sprzedawcy o sprzedaż elementów pirotechnicznym osobom poniżej osiemnastego roku życia. W gorącym okresie jaki właśnie następuje takie miejsca są odwiedzane często przez służby. Gdy te zauważają nieprawidłowości mają prawo wypisać karę finansową, która jest niezwykle wysoka, czyli po prostu gra nie jest warta świeczki.

Rodzice czasami nie liczą się z konsekwencjami, jakie rodzi posiadanie fajerwerków przez dzieci. Tym bardziej, gdy one są zbyt małe by pojąć jak je obsługiwać. Powinny one je obserwować, ale tylko z daleka.