Zabezpieczanie parapetów i balkonów przed ptakami

Mieszkańcy większych miast często narzekają na ptaki, które przesiadują na parapetach okien czy na balkonach. Z pewnością nie mieliby oni nic przeciwko temu, gdyby ptaki nie brudziły tych powierzchni. Zdarza się jednak, że ptaki zaczynają nawet budować własne gniazda i się rozmnażać.

Rodzaje zabezpieczeń: kolce i siatki

przeciw ptakomNieraz robią to w doniczkach i wielu innych miejscach. Trudno jest się pozbyć potem takich niechcianych lokatorów. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym możliwe jest zabezpieczenie parapetów i balkonów przez ptakami. Jeśli chodzi o parapety, to najczęściej stosuje się takie zabezpieczenia jak kolce na ptaki. Nie należy się jednak obawiać – kolce nie są dla ptaków niebezpieczne i nie krzywdzą tych zwierząt. Są one tępo zakończone, dzięki czemu nie ranią ptaków. Takie kolce przeciw ptakom umieszczane na parapetach sprawiają, że ptaki nie mają gdzie usiąść. Jest im niewygodnie, dlatego szukają innego miejsca. W przypadku balkonów takie rozwiązanie się jednak nie sprawdza i trzeba zastosować inne metody. Dobrym sposobem jest np. zamontowanie siatki przeciwko ptakom. Taka siatka chroni przed wieloma gatunkami ptaków, a przede wszystkim przed gołębiami. Należy wybrać siatkę o odpowiedniej wielkości oczek. Jeśli na balkonie pojawiają się też mniejsze ptaki, to lepiej zamontować siatkę o jak najmniejszych oczkach. Nie należy przejmować się tym, że siatka będzie widoczna. Obecnie na rynku znaleźć można nawet siatki przezroczyste, których praktycznie nie widać.

Dodatkowo siatka może być wzmocniona drutem, jeśli w mieszkaniu znajduje się kot i jest on kolejną przyczyną zabezpieczenia balkonu. Montaż siatki jest bardzo łatwy. Ważne jest to, by nie pozostawić żadnych wolnych wolnych przestrzeni w trakcie montażu, przez które ptaki mogłyby wlecieć na balkon.