Warunki skutecznego odpoczynku

Warunkiem dobrego samopoczucia jest racjonalne gospodarowanie czasem, odpowiednia dieta oraz nade wszystko zdrowy sen w warunkach mu sprzyjających. Podstawą sukcesywnego snu jest dobrze dopasowany do sylwetki i potrzeb organizmu materac. Jego cechą specjalną nie jest miękkość, wręcz przeciwnie, twardość dostosowana do ciężaru ciała i często schorzeń kręgosłupa, w przypadku których materac jest kwestią kluczową.

Wybór właściwego materaca

dwustronne materace - produkcjaWspomniano już ,że wartością najistotniejszą materaca jest jego dostosowanie do potrzeb indywidualnych każdego. Podłoże służące nam podczas nocnego odpoczynku ma rozluźniać mięśnie, nie powodując jednak skrzywienia kręgosłupa, gdyż to jest zazwyczaj wynikiem zbyt lekkiego i miękkiego podłoża, jednocześnie dostosowywać do układu kostnego. Współcześnie stosuje się wiele technik i materiałów z których powstaje cała gama materacy poprzez twarde, cienkie, grubsze, nakładane na ramę łóżka, grube, dwustronne mogące pełnić samodzielnie funkcję mebla do spania. Ludzie są skłonni poświęcić dużo czasu i pieniędzy na zainwestowanie w typ materaca. Sprężynowe, piankowe, lateksowe-każdy z nich znajdzie swojego zwolennika. Wybór nie jest prosty, bowiem w łóżku spędzamy zazwyczaj jedną trzecią naszego życia. Przeglądając zakładkę firm produkujących materace pod hasłem: dwustronne materace – produkcja, znajdziemy typ, który bodaj najchętniej jest obecnie stosowany. Jest on zbudowany z dwóch kieszeni, do każdej wsuwany jest osobny materac pozwalający naprzemienne stosowanie obu stron. Na stosowanie każdej powinniśmy poświęcić około 6 miesięcy, co gwarantuje dłuższy żywot materaca. Każda ze stron powinna być uszyta z innego materiału aby przetestować, która z tkanin bardziej odpowiada naszemu organizmowi.

Tworzenie tego typu materaców znacznie ułatwia ich wybór na przyszłość. Ogranicza ponadto znacznie koszt jego utrzymania, gdyż jak powiedziano można go stosować jako dwa odrębne materace, a sześciomiesięczny okres użytkowania każdej ze stron, pozwala na systematyczne, racjonalne wykorzystanie każdej z części oraz ich uregulowaną eksploatację. Jeżeli są to materace z tworzyw sztucznych, pozwalają także na czyszczenie.