Dane z różnych nośników możemy utracić bardzo łatwo ale już ich przywracanie niekoniecznie musi być takie proste. W niektórych przypadkach może się okazać, że przywracanie danych jest wręcz niemożliwe ale takie sytuacje obecnie zdarzają się rzadko. Dziś chciałbym skrótowo opisać Państwu jak należy postępować żeby sprawnie i możliwie jak najszybciej odzyskać dane z uszkodzonych nośników.

Efektywne odzyskiwanie plików

odzyskiwanie danych z uszkodzonego dyskuBędąc informatykiem niezwykle często zgłaszają się do mnie osoby, które potrzebują odzyskać jakieś cenne dla nich pliki, które z różnych powodów zniknęły z pamięci urządzenia. W zdecydowanej większości przypadki te dotyczą nieumyślnego usunięcia plików lub też błędów oprogramowania, które doprowadziły do samoistnego skasowania danych. Jednak czy jest możliwe odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego czy innego nośnika danych? Oczywiście, że tak ale wszystko zależy od tego jak bardzo dany sprzęt został uszkodzony. W przypadku dysków twardych najczęstszymi problemami są uszkodzenia mechaniczne wbudowanych wewnątrz dysku talerzy. Dla firm zajmujących się odzyskiwaniem danych z takich nośników przywrócenie danych z tego dysku jest prostsze niż może się wydawać. Zdecydowanie gorzej bywa w przypadku nowoczesnych dysków SSD ale to już temat na kolejny artykuł. W przypadku chęci odzyskania danych z nośników musimy przede wszystkim działać bardzo szybko. Czas w tym przypadku gra bowiem na naszą niekorzyść.

Posiadając jakieś cenne dane na nośnikach należy zaraz po ich uszkodzeniu zgłosić się do firm zajmujących się odzyskiwaniem danych z takich dysków. W szczególności tyczy się to problemów związanych z błędami pamięci. W przypadkach uszkodzenia fizycznego pod żadnym pozorem nie można samodzielnie próbować odzyskiwać danych bowiem jest to niebezpieczne.

Kategorie: Informatyka