Każdy pracownik musi być przeszkolony do pracy, której się podejmuje. By móc bezpieczne wykonywać zlecone zadania, zatrudniony musi wiedzieć, w jaki sposób postępować, aby nie narazić się na niebezpieczeństwa i nie spowodować szkód. Temu służy wstępne szkolenie BHP.

Jak przeprowadzić szkolenie okresowe BHP?

szkolenia okresowe bhpPoza obowiązkiem przeprowadzenia szkoleń wstępnych z bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom także szkolenia okresowe. To, co jaki czas powinny być organizowane szkolenia okresowe bhp zależy od branży. Wiadomo, że pracownik biurowy, który nie ma do czynienia z taką ilością szkodliwych czynników jak pracownik produkcji stykający się na co dzień na przykład z pyłami czy też niebezpiecznymi substancjami, nie musi być szkolony tak często jak właśnie ów pracownik produkcji. Zasady przeprowadzania szkoleń okresowych opisują dokładnie przepisy i pracodawca powinien się w nich orientować. Szkolenia okresowe mogą być przeprowadzone online jednak tylko w niektórych branżach i to nie dotyczy raczej prac związanych z produkcją i przemysłem. Bezpieczeństwo i higiena pracy są bardzo ważne, więc nie można ich pomijać. Szkolenie okresowe BHP muszą być przeprowadzone zgodnie z tym, co jest ustanowione w przepisach. Z pewnością, jeżeli jest możliwość zorganizowania akurat w danej branży szkolenia przez platformę e-learningową, to warto z tego skorzystać, gdyż jest to rozwiązanie wygodne i każdy pracownik może odbyć wówczas szkolenie, siedząc w domu i rozwiązując zadania w dogodnym dla siebie momencie.

Nie zawsze jednak jest taka możliwość, więc wtedy trzeba zadbać o prawidłową organizacje szkolenia stacjonarnego wówczas, gdy mija czas przydatności poprzedniego kursu BHP. Powinien o to zadbać pracodawca.

Kategorie: Edukacja