Wielu właścicieli nie wie jak ważne jest regularne uczęszczanie z kotem do weterynarza. Przeprowadza on wtedy różnego rodzaju badania, podcina pazury, a przede wszystkim odrobacza i zapewnia szczepienia. Ostatni aspekt jest bardzo ważny, gdyż zapewnia kotu długie i zdrowe życie bez zbędnych chorób. Warto dbać o szczepionki.

Istotne szczepienia dla naszego kota

szczepienie kotaKażdy właściciel kota powinien wiedzieć, iż jego odpowiedzialność to nie tylko pielęgnacja futra zwierzęcia, zabawa z nim i karmienie go. To również wizyty u weterynarza, w trakcie których przeprowadzone muszą być badania, odrobaczanie, a także szczepienie kota. W przypadku ostatniej kwestii są one bardzo ważne, a w szczególności, gdy mamy małego kota. Kot po skończeniu 6 tygodnia życia zaczyna tracić przeciwciała, które otrzymał podczas pierwszego karmienia. Dlatego zaleca się, aby koło 8 tygodnia rozpocząć cykl szczepień. Należy pamiętać, iż na tydzień przed szczepieniami trzeba kota odrobaczyć. Weterynarz dopasuje szczepienia dla małego kota i zaleci nam kolejne wizyty co 3-4 tygodnie, aż do skończenia 16 tygodnia życia. Taki cykl powtarza się jeszcze drugi raz przed skończeniem roku przez kociaka. Gdy nasz kot jest już dorosły nie potrzebuje aż tylu szczepień w ciągu roku. Wtedy wraz z weterynarzem dobiera się zestaw, który wykonuje się w ramach wcześniej ustalanych wizyt. W ten sposób nasz kot będzie długo zdrowy i pełen energii.

Gdy mamy kota musimy wiedzieć, że niezbędne dla niego są szczepienia. Najważniejsze będą te w pierwszym roku życia, gdyż wykształcają one odporność na wiele kocich chorób na całe życie. Oczywiście, niektóre szczepienia będzie trzeba w przyszłości powtórzyć, jednak przy dorosłym kocie ustala się termin wizyt wraz z weterynarzem na bieżąco.

Kategorie: Zoologia

Secured By miniOrange