Pracownicy ze wschodu ratują nasz rynek pracy

Przy obecnej tendencji wiele firm wkrótce może mieć poważne problemy z kadrami. Już teraz ponoć w niektórych branżach ciężko jest znaleźć dobrych pracowników godzących się na stawki płacone w Polsce, tymczasem w kolejnych latach może być z tym jeszcze gorzej.

Czy warto inwestować w pracowników ze wschodu?

pracownicy ze wschoduJest to spowodowane wieloma czynnikami – zarówno emigracja zarobkowa młodych ludzi na zachód, jak i podwyższenie świadczeń socjalnych mają swój udział w tym, że na rynku pracy jest coraz miej pracowników. Prawdziwym błogosławieństwem w tej sytuacji są solidni pracownicy ze wschodu. Pomimo, że do niedawna sporo ludzi marudziło na to, że pracownicy z Ukrainy zabierają im pracę, to jednak teraz dzięki nim sporo firm jest w ogóle w stanie funkcjonować. Póki co zajmują oni stanowiska głównie na budowach, ale wraz z upływem lat na pewno zaczną chwytać coraz lepsze prace. Obecnie niemal każda agencja pracy tymczasowej pełna jest ludzi, którzy przybyli do nas z Ukrainy. Oczywiście nie każdy kto tu przyjedzie chce tu zostać – znaczna część woli jechać dalej na zachód i tam szukać lepszego miejsca. Polska jest jednak dla nich dobrym kierunkiem – wszyscy pracownicy ze wschodu tutaj dostają znacznie lepsze pieniądze niż w swoich ojczyznach, do tego nie są wcale aż tak daleko od domów. Gdyby pracownik z Ukrainy wyjechał do Niemiec miałby problem z tym, by na przykład wrócić sobie na weekend do domu. Gdy jednak pracuje w Polsce, odległość jest znacznie mniejsza. Z tej sytuacji korzystają zarówno pracownicy ze wschodu, jak i nasz kraj.

W samej Bydgoszczy obecnie na większości placów budowlanych pracują ludzie, którzy przyjechali tutaj z innych krajów celem poprawienia sobie jakości swojego życia. Kto wie – może kiedyś będą do nas przyjeżdżać do pracy nie tylko ludzie ze wschodu, ale i z zachodu?