Rozwój przemysłu doprowadził do zwiększonej produkcji ścieków różnego rodzaju. Ścieków, które zagrażają nam i naszemu środowisku. Aby ograniczyć w bezpieczny sposób eksploatowanie naszej planety ważne jest oczyszczanie produkowanych przez nas ścieków, które trafiają do środowiska, w którym żyjemy.

Rola oczyszczalni przemysłowej

oczyszczalnia przemysłowaDo najbardziej toksycznych ścieków należą ścieki przemysłowe. Powstają one w procesach produkcyjnych w każdej niemalże gałęzi przemysłu. Aby zachować równowagę pomiędzy naturą a przemysłem należy ścieki poddać procesowi oczyszczania. W tym celu powstają właśnie oczyszczalnie ścieków. Oczyszczalnia przemysłowa ma za zadanie odbierać i recyklingować skażone wody przemysłowe. Dzięki temu odciążone zostają oczyszczalnie ścieków komunalnych. W oczyszczaniu ścieków przemysłowych stosowane są innowacyjne technologie oparte na dozowaniu substancji chemicznych. Substancje te mogą być modyfikowane w zależności od rodzaju i stopnia zanieczyszczenia ścieków. Najczęściej oczyszczalnia przemysłowa składa się z sita obrotowego stacji przyjęciowej, zbiornika do wstępnego rozdziału faz, instalacji do rozdzielania emulsji, zbiorników do podczyszczonej wody i odzyskanych olejów, odwadniających wibracyjnych kontenerów i szafy która będzie tym wszystkim sterować. Oczyszczanie jest przeprowadzane etapami. Pierwszym jest dekantacja, kolejnym flotacja, następnie strącanie i na końcu kłaczkowanie.

Proces oczyszczania ścieków jest nie tylko trudnym ale i kosztownym procesem. Jeśli zainwestujemy w nowoczesne technologie i sprzęt możemy zaoszczędzić na kosztach eksploatacji. Niektóre zakłady produkcyjne samodzielnie wstępnie oczyszczają ścieki odzyskując z nich wodę i ponownie używają jej w procesie produkcji. Oczyszczanie ścieków ma ogromne znaczenie nic więc dziwnego, że jest regulowane przepisami prawa a wszystko to w trosce o dobro nasze i naszej planety.

 

Kategorie: Przemysł