Nie byłoby przemysłu ani wydajnej pracy, gdyby wszystkie elementy nie współpracowały ze sobą w sposób zgodny i komplementarny. W dobrze funkcjonującym zakładzie pracy współpraca zaczyna się od najdrobniejszych, pozornie najmniej istotnych elementów. Wszystkie muszą działać jak w dobrze nakręconym zegarku, gdzie każdy komponent wpływa na ten sąsiadujący.

Zestawy zawleczek – komu się przydadzą?

zestaw zawleczekWłaśnie takimi drobnymi, pozornie niewiele znaczącymi elementami są zawleczki, które swoim wyglądem przypominają podtrzymujące namiot śledzie. Na samej górze mają niewielkie ucho, które służy stawianiu oporu i zabezpiecza zawleczkę przed wypadnięciem. Dość długie ramiona natomiast wykonuje się w taki sposób, aby można było rozszerzyć je w przeciwległych kierunkach, co całkowicie uniemożliwi zawleczce wypadnięcie. Zawleczki można podzielić na stałe i chwilowe, Ten drugi typ odznacza się zupełnie innym kształtem (przypomina nieco literę „B”). Do czego w zasadzie służą zawleczki i komu taki zestaw zawleczek przyda się najbardziej? Przede wszystkim najszersze zastosowanie znajdą w halach produkcyjnych, w których wykorzystuje się różnego rodzaju maszyny oparte na wałkach, osiach i trzpieniach. Zawleczki służą do stworzenia spójnego połączenie pomiędzy nimi i dbają o to, aby samoczynnie nie zmieniały swojego miejsca. Stosuje się je także do zabezpieczania koronowych nakrętek, ponieważ bez tego istniałoby ryzyko samoczynnego odkręcenia.

Ciekawostką jest fakt, że dokładnie takie same zawleczki (choć o nieco zmienionej budowie) stosuje się przy konstrukcji granatów ręcznych. Tam wyciągnięcie zawleczki uruchamia zapłon, w którego efekcie broń wybucha. Większość zawleczek jednak znaleźć można w magazynach i na halach produkcyjnych, gdzie zabezpieczają odpowiednie maszyny.

 

Kategorie: Przemysł