Studiując mechanikę i budowę maszyn często udajemy się na wycieczki do zakładów produkcyjnych. Niedawno mieliśmy okazję odwiedzić przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją opakowań tekturowych.

Noże krążkowe często stosowane

noże krążkoweSzczególnie interesującą dla mnie maszyną okazała się być maszyna sztancująca. Głównym zadaniem maszyny sztancującej jest wycinanie określonego kształtu z zadrukowanego arkusza tektury. Maszyna wyposażona jest ona w różnego rodzaju noże, które umożliwiają wykrajanie, bigowanie bądź perforowanie. Najczęściej stosuje się wytrzymałe noże krążkowe, za pomocą których początkowo arkusz tektury, przesuwający się po taśmie jest docinany na mniejsze kawałki. Następnie na listwie tnącej noże sztancujące wykrawają siatkę pudełka, za pomocą jednego przyciśnięcia od góry listwy. Dodatkowo na tej samej listwie znajdują się również noże perforujące, które tworzą bigi czyli tak zwane wytłaczane miejsca w których zgina się karton. W tej maszynie szczególnie podoba mi się ilość zastosowanych noży, dzięki czemu można zaoszczędzić stosując jedna maszynę do kilku czynności. Każda maszyna wyposażona jest również w hamulec elektromagnetyczny, dzięki czemu w razie jakiegoś błędu czy usterki maszynę można w szybki sposób wyłączyć. Zatem właśnie tą maszynę wybrałem, aby napisać o niej sprawozdanie z wycieczki. Chociaż nie ukrywam, że bardzo spodobała mi się również drukarka fleksograficzna, która wykonywała nadruki wodną farbą fleksograficzną za pomocą polimerowego plastra. Maszyna zrobiła na mnie duże wrażenie z powodu szybkości swojego czasu i wysokiej precyzji. To była naprawdę ciekawa wycieczka, przynajmniej dla pasjonatów maszynoznawstwa.

Następnym razem mamy udać się do zakładu opakowań polimerowych, już nie mogę się doczekać. Czuję, że to będzie również fascynujące przeżycie.

Kategorie: Przemysł

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *