Aby wypocząć na świeżym powietrzu w ogrodzie, spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, warto mieć altanę. To element małej architektury ogrodowej, który jest obecnie często spotykany w ogrodach miejskich i wiejskich. Jeśli odpowiednio dobierzemy ja stylem i kolorystyka do naszego ogrodu, będzie go zdobić i doda mu wdzięku przez długie lata. 

Altana do każdego ogrodu

klasyczne altany z drewnaNawet jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca w ogrodzie, a zależy nam na altanie, znajdziemy takie rozwiązanie, które będzie pasowało nawet gdy mamy dość mało miejsca. Klasyczne altany z drewna pasują praktycznie do każdego ogrodu. Drewno jest materiałem ponadczasowym, dodaje uroku, jest naturalne i dobrze komponuje się z zielenią roślin. Możemy wybierać wśród altan typowo drewnianych z ażurowymi lub żaluzjowymi ściankami. Decydując się na drewnianą altanę zwróćmy uwagę, z jakiego drewna jest zbudowana altana. Najbardziej wytrzymałe drewno to modrzew lub sosna. Mniej wytrzymałe, ale za to lekkie konstrukcje są ze świerka i jodły. Ścianki altany mogą być również pełne, jeśli z którejś strony mamy niezbyt atrakcyjny wygląd, albo jeśli chcemy osłonić się od wiatrów możemy dopasować konstrukcję altany do naszych preferencji. Bardziej wytrzymałą opcją będzie altana wzniesiona na podmurówce lub murkach zbudowanych dla każdej części konstrukcji. Altany mogą mieć wbudowany grill, dzięki któremu nie potrzebujemy oddzielnego grilla i nie będziemy zabierać sobie miejsca ustawiając dodatkowy grill. Inną opcją jest altana połączona z wędzarnią. Takie zadaszone miejsce z murowanymi ścianami po obu stronach jest bardziej praktyczne do wykorzystania, gdyż można je użytkować praktycznie przez cały rok.

Altany to często wybierane konstrukcje, gdyż pasują do ogrodów o różnych stylach. Bardzo ładnie komponują się na tle zieleni, a wbudowany grill lub wędzarnia sprawiają, że są one wielofunkcyjne i niezastąpione latem.

 

Kategorie: Dom i Ogród