W większości przedsiębiorstw zachodzi konieczność podejmowania działań, które mają na celu optymalizację zużycia mediów. Jest to związane z rosnącymi kosztami zakupu energii w różnych postaciach. Dotyczy to przeważnie jej najbardziej użytecznych postaci czyli prądu oraz ciepła. W celu optymalizacji procesów niezbędne jest poznanie poziomu odniesienia. Właśnie dlatego na terenie zakładu montowane są specjalne mierniki.

Jak kontrolować jakość napięcia zasilającego maszyny?

kontrola jakości energiiIch zadaniem jest zebranie rzetelnych odczytów. Dzięki nim możliwa jest również kontrola jakości energii poprzez mierzenie wartości elektrycznych. Można tutaj wymienić chociażby wartość amplitudy napięcia, częstotliwość czy jego ewentualne zapady, zaniki i wahania. Oprócz parametrów związanych z napięciem należy również wspomnieć o pomiarze natężenia prądu płynącego w poszczególnych fazach czy współczynnikach związanych z harmonicznymi. Na podstawie takich danych osoby odpowiedzialne za ciągłość procesu są w stanie podjąć decyzje o ewentualnych czynnościach modernizacyjnych czy naprawczych. Należy pamiętać, że do rejestracji najważniejszych parametrów wykorzystywane są tak zwane analizatory sieci. Pozwalają one odczytywać wartości w czasie rzeczywistym oraz przesyłać dane na serwer. Dzięki temu wgląd do stanu sieci mogą mieć różne osoby w sposób zdalny.

Wpływa ona bowiem na sprawność maszyn czy innych odbiorników, które są podłączone do sieci. W skrajnych przypadkach, gdy jakość energii jest bardzo niska może to prowadzić nawet do niepoprawnej pracy maszyn lub ich wyłączenia. Stanowi to duże zagrożenie dla operatorów oraz może prowadzić do dużych stat finansowych. Właśnie dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest instalacja nowoczesnej aparatury pomiarowej.

Kategorie: Przemysł

Secured By miniOrange