Elektroniczny regulator temperatury

 

Zarówno wszelkie urządzenia grzewcze, jak i chłodzące wymagają regulacji, dzięki której  będzie można uzyskać zadaną  temperaturę. Do tego celu służą przyrządy zwane termostatami. Termostaty instalowane są w pojedynczych sprzętach, ale stosowane są również w pomieszczeniach  przemysłowych, sportowych i mieszkalnych.

Zakres stosowania termostatów

termostat elektroniczny Najprostsze termostaty znajdują się w sprzęcie gospodarstwa domowego. Regulują temperaturę ujemną w lodówkach i zamrażarkach, a temperaturę dodatnią w piekarnikach, grzejnikach itp. urządzeniach. Do regulacji temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych stosowany jest termostat elektroniczny. Typowy termostat dokręcany jest bezpośrednio do grzejnika, po czym instaluje się baterie. Taki termostat można zdalnie ustawiać. Można także utworzyć system regulacji temperatury w kilku pomieszczeniach z kilkoma grzejnikami. W inteligentnych domach programuje się temperaturę w każdym pomieszczeniu i o każdej porze. Do tego służy termostat elektroniczny, który można zdalnie uruchomiać i sterować, czyli bezprzewodowo. Szerokie zastosowanie termostatów podyktowane jest oszczędnością energii cieplnej, która wykorzystywana jest do funkcji napędzania różnych urządzeń, nie tylko do ogrzewania. Jednak regulacja systemów grzewczych jest najistotniejszym celem stosowania termostatów. W zasadzie termostat można zainstalować samemu. Nie wymaga szczególnej wiedzy, ani narzędzi, chyba, że funkcjonuje w systemie, gdzie lokowanie może być bardziej skomplikowane.

W termostat można zaopatrzyć się w tradycyjnych sklepach branżowych, jak i on-line. Tutaj znajdujemy termostaty na stronach producenckich i w sklepach internetowych. Najnowszy model z wifi. Pozwala na programowanie i zdalne sterowanie urządzeniem z każdego miejsca na ziemi, gdyż jest wyposażony w aplikację dla smartfonów.