W obecnych realiach człowiek już sobie w zasadzie nie zdaje sprawy z tego, jak nieodłącznym elementem życia jest woda. I to nie tylko taka, która wypełnia siedemdziesiąt procent całej planety, lecz jej zdatny do spożycia odpowiednik. Wiele musi się wydarzyć, aby wodę z oceanów, rzek czy innych zbiorników można było bezpiecznie wypić.

Woda w systemie elektrolizy chloru

system elektrolizy chloruWiele czynników wpływa na to, jak uzdatnia się wodę, lecz jeden z nich jest, można powiedzieć, kluczowy i najistotniejszy. Mowa tu o dezynfekcji wody, czyli o pozbawieniu jej chorobotwórczych mikroorganizmów zagrażających zdrowiu człowieka, a nawet całemu społeczeństwu. Dezynfekcja może przebiegać na dwa sposoby – pierwszym z nich jest zdecydowanie preferowana metoda chemiczna. Dużo bardziej ekonomiczna i częściej stosowana. Z drugiej strony, jest metoda fizyczna. Nie jest wprawdzie popularna, ale niektóre instalacje wykorzystują właśnie np. promienie ultrafioletowe, ciepło lub promieniowanie elektronowe. Wymienione sposoby nie są złe, po prostu rzadziej się je stosuje. Najpowszechniejszą metodą chemiczną jest za to system elektrolizy chloru. Chlor i ozon są w ogóle najczęściej używanymi pierwiastkami w kontekście dezynfekcji wody. Ich zapach powinien być znany wszystkim pływakom, ponieważ baseny i pływalnie to najpopularniejsze pod tym względem miejsca. Ta metoda eliminuje konieczność stosowania niebezpiecznych substancji chemicznych, więc jest też preferowana przez wzgląd na wysokie bezpieczeństwo. Poza tym usuwa też przykry zapach i wrażenie twardości wody.

Systemy elektrolizy chloru są powszechnie używane i wiele wskazuje na to, że dużo czasu minie, zanim ktoś zacznie stosować innego rodzaju metody na taką skalę. Dzięki dobrodziejstwu chloru można bez przeszkód cieszyć się wodą zdatną do używania, co nie jest bez podstaw w dzisiejszym świecie, który od bieżącej wody jest wręcz uzależniony.

Kategorie: Przemysł