Wielu z nas zastanawia się jak organy ścigania mogą skutecznie ścigać przestępców. W filmach i serialach kryminalnych przestępców udaje się schwytać bardzo szybko i stosunkowo łatwo. Pomocne w tej walce jest używanie nowoczesnej technologii.

Jak przebiega badanie wariografem?

na czym polega badanie wariografemNiejednokrotnie oglądając różnego rodzaju filmy i seriale o tematyce kryminalnej zastanawiałam się nad tym, w jaki sposób można wydobyć z przestępcy lub podejrzanego o dokonanie jakiejś zbrodni ważne informacje dla śledztwa. Często w takich sytuacjach osoby przesłuchiwane straszone są wykrywaczem kłamstw i testem. Wynik testu jest często jednym z dowodów na winę lub niewinność osoby podejrzanej. Zainteresowana tym tematem postanowiłam poszerzyć swoją wiedzę i poczytać na ten temat. I tak dowiedziałam się, że wariograf zwany także poligrafem lub wykrywaczem kłamstw jest maszyną, którą zaczęto konstruować już w XIX wieku. Maszyna ma za zadanie zapisywać fizjologiczne reakcje organizmu na zadawane pytania. Odchylenia na wykresie wskazywać mają na to, że osoba badana zataja prawdę. Analizuje się między innymi zmianę ciśnienia krwi, szybkość oddechu oraz reakcję skórne. Badany najpierw dostaje serię pytań kontrolnych, po których określa się jego profil. Potem następuje seria właściwych pytań. Po których analizuje się wyniki pod kątem prawdomówności. Teraz gdy już wiem, na czym polega badanie wariografem łatwiej jest mi zrozumieć, dlaczego tak często badanie to pojawia się w produkcjach filmowych. Aktualnie wielu przestępców woli zacząć współpracować z organami ścigania niż zostać podłączonym do wariografu. Samo badanie nie wygląda na bolesne i straszne, lecz jego skuteczność jest nader wysoka i wielu nie chce decydować się na test z użyciem wykrywacza kłamstw.

Na przestrzeni lat powstaje coraz więcej urządzeń, które mają pomóc w ściganiu przestępców. Niezależnie od tego jak bardzo spopularyzowany jest w serialach wykrywacz kłamstw nadal jest on jedną z najbardziej popularnych metod wyciągania prawy z przesłuchiwanych.

Kategorie: Usługi